Založ si blog

Keď novičok zabíja – vzťahy

Otvorený list

Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska
Panská 6
Bratislava

J.E. Andrew John Garth

v prvom rade mi dovoľte vyjadriť obdiv k práci diplomata ktorú vykonávate,. Je to práca veľmi náročná ktorá napomáha k vytváraniu priateľských vzťahov medzi štátmi, národmi a taktiež v mnohých prípadoch zabraňuje možným konfliktom a rieši medzinárodné problémy.
Dlhé roky som sa venoval oblasti obrany a ochrany štátu. Dvadsať rokov som pracoval vo vojenských kontrarozviednych službách. Tu som sa postupne zoznámil s prácou cudzích spravodajských služieb, prirodzene aj s prácou spravodajských služieb Veľkej Británie a politickými a vojenskými úlohami ktorými ich svoje kraviny poverujú. Neustále sa zaujímam o oblasť bezpečnosti štátu ako aj medzinárodnú bezpečnosť a venujem sa tejto problematike. V ostatnom období ma veľmi znepokojuje stále silnejúca nevraživosť voči Rusku, ktorá prerástla po údajnom otrávení dvojitého agenta Skripaľa a jeho dcéry nervovo paralytickou látkou novičok až do hystérie na ktorej sa intenzívne podieľajú aj vysoký politickí predstavitelia Vašej krajiny. Postupne nadobúdam dojem, že na západ od nás sa nachádzajú krajiny, ktoré by veľmi chceli vyprovokovať vojnu s Ruskou federáciou.
História Slovenskej republiky sa význame začala písať po vzniku Československa. Národy tejto krajiny od jej vzniku v roku 1918 až do roku 1989 dokázali vlastným umom vybudovať modernú, priemyselne rozvinutú, energeticky a poľnohospodársky sebestačnú krajinu a to všetko bez zadĺženia, bez krvavého koloniálneho drancovania a aj napriek prerušeniu tohto rozvoja strašnou druhou svetovou vojnou.
Druhá svetová vojna je temné obdobie dvadsiateho storočia. Vyčíňaním nemeckého nacizmus prišli v Európe o život desiatky miliónov ľudí. Na tomto má veľký podiel aj Veľká Británia, ktorá miesto toho aby pomohla v boji proti nacizmu, obetovala v roku 1938 Československo tešiac sa ako brilantne vyriešila problém s nacizmom, mysliac že Nemecko si podmaní slovanské národy a utopí v krvi sovietskych boľševikov. Dúfali ste, že nacisti si nedovalia napadnúť krajiny ako je Francúzsko a Veľká Británia. Ukázalo sa, že podpora Československa ochotného brániť sa nacistickému Nemecku by bola určite pre ľudí v Európe prospešnejšia. Nacizmu sa v tom období dal celkom ľahko poraziť. Obetovaním Československa ste mu dali krídla. Všetko bol omyl. Krajina boľševikov a krajiny „východu“ postupne porážali nacizmus a Londýn bol aj tak bombardovaný nemeckými bombardérmi a na Veľkú Britániu padali rakety.
Aj na Slovensku je dosť šíriteľov Vašej agresívnej zahraničnej politiky. Každé obdobie ich vynáša na povrch. Tak to bolo aj do roku 1989 aj po ňom. Hľadajú „chlebodarcov“ na východe a inokedy na západe miesto toho aby používali vlastný rozum.
Pán veľvyslanec,
chcel by som Vás požiadať aby ste odkázali k Vám domov, Vašim politickým predstaviteľom, že väčšina našich občanov nechce vojnu s Ruskom, že nechceme vojnu s nikým. Povedzte, že chceme žiť v miery (to je slovo na ktoré sa úplne zabudlo) a nie zomierať v nezmyselnej vojne. Povedzte Vašim občanom nech si zvolia politikov, ktorí nebudú takí agresívni. Odkážte im, že už nie je rok 1943, 1944. Dnes rakety lietajú ďaleko a aj veľmi presne. Nechceme byť terčom týchto rakiet.

Želám veľa zdravia a úspechov vo Vašej práci.

V Bratislave 09.04.2018 plukovník v zálohe Jozef Cudrák
bývalý riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva
Ministerstva obrany Slovenskej republiky

Na vedomie:
1. Prezident Slovenskej republiky
2. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky
3. Predseda vlády Slovenskej republiky
4. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky
5. Verejnosť a média

3728
17
Posledný 14. 04. 2018, 11:22:00

Traubner z nás spravil alkoholikov?

27.05.2016

Chrípka sa vyzúrila na mojej manželke tak strašne, že mi jej začalo byť až ľúto. Vybral som sa do stánku kúpiť jej nejaké časopisy, i keď som si nebol vôbec istý či bude mať náladu viac »

Dá SNS SMER-u žolíka alebo čierneho Petra?

04.03.2016

Blíži sa rozhodujúci deň pre strany ktoré bojujú o svoje umiestnenie v týchto parlamentných voľbách. V sobotu zúčastnení voliči odovzdajú svoj hlas dúfajúc, že správnym rozhodnutím viac »

Prečo ich živíme

04.03.2016

Teraz keď rezonujú voľby do parlamentu sa neustále zamýšľam nad tým, prečo zo štátneho rozpočtu financujeme politické strany, ktoré získajú vo voľbám tri a viac percent. Je to celkom viac »

hranolky, vyprážané

Sankcie prinútili americký McDonald's robiť hranolky z ruských zemiakov

25.04.2018 23:17

Sankcie voči Rusom, prinútili americký reťazec McDonald's používať v Rusku miestne zemiaky namiesto mrazených z Holandska a Poľska.

Volkswagen

VW pociťuje dozvuky emisného škandálu. Bude platiť aj Marylandu

25.04.2018 22:56

Volkswagen zaplatí americkému štátu Maryland za emisný škandál 33,5 milióna USD. Musí tiež rozšíriť ponuku elektromobilov.

Sýria Rusko OPCW

Experti z OPCW odobrali vzorky z ďalšieho miesta údajného útoku v meste Dúma

25.04.2018 22:18

Skupina expertov z OPCW má poverenie stanoviť, či boli použité chemické zbrane a aké, ale nie určiť vinníka.

Nobelova cena

Nobelovu cenu za literatúru možno tento rok Švédska akadémia neudelí

25.04.2018 21:30

Švédska akadémia má 18 členov, tento mesiac ale niekoľko z nich oznámilo, že sa naďalej nebudú zúčastňovať na schôdzach.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 15090x
Priemerná čítanosť článkov: 2515x

Autor blogu

Kategórie