Otvorený list
Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska
Panská 6
Bratislava
J.E. Andrew John Garth
v prvom rade mi dovoľte vyjadriť obdiv k práci diplomata ktorú vykonávate,. Je to práca veľmi náročná ktorá napomáha k vytváraniu priateľských vzťahov medzi štátmi, národmi a taktiež v mnohých prípadoch zabraňuje možným konfliktom a rieši medzinárodné problémy.
Dlhé roky som sa venoval oblasti obrany a ochrany štátu. Dvadsať rokov som pracoval vo vojenských kontrarozviednych službách. Tu som sa postupne zoznámil s prácou cudzích spravodajských služieb, prirodzene aj s prácou spravodajských služieb Veľkej Británie a politickými a vojenskými úlohami ktorými ich svoje kraviny poverujú. Neustále sa zaujímam o oblasť bezpečnosti štátu ako aj medzinárodnú bezpečnosť a venujem sa tejto problematike. V ostatnom období ma veľmi znepokojuje stále silnejúca nevraživosť voči Rusku, ktorá prerástla po údajnom otrávení dvojitého agenta Skripaľa a jeho dcéry nervovo paralytickou látkou novičok až do hystérie na ktorej sa intenzívne podieľajú aj vysoký politickí predstavitelia Vašej krajiny. Postupne nadobúdam dojem, že na západ od nás sa nachádzajú krajiny, ktoré by veľmi chceli vyprovokovať vojnu s Ruskou federáciou.
História Slovenskej republiky sa význame začala písať po vzniku Československa. Národy tejto krajiny od jej vzniku v roku 1918 až do roku 1989 dokázali vlastným umom vybudovať modernú, priemyselne rozvinutú, energeticky a poľnohospodársky sebestačnú krajinu a to všetko bez zadĺženia, bez krvavého koloniálneho drancovania a aj napriek prerušeniu tohto rozvoja strašnou druhou svetovou vojnou.
Druhá svetová vojna je temné obdobie dvadsiateho storočia. Vyčíňaním nemeckého nacizmus prišli v Európe o život desiatky miliónov ľudí. Na tomto má veľký podiel aj Veľká Británia, ktorá miesto toho aby pomohla v boji proti nacizmu, obetovala v roku 1938 Československo tešiac sa ako brilantne vyriešila problém s nacizmom, mysliac že Nemecko si podmaní slovanské národy a utopí v krvi sovietskych boľševikov. Dúfali ste, že nacisti si nedovalia napadnúť krajiny ako je Francúzsko a Veľká Británia. Ukázalo sa, že podpora Československa ochotného brániť sa nacistickému Nemecku by bola určite pre ľudí v Európe prospešnejšia. Nacizmu sa v tom období dal celkom ľahko poraziť. Obetovaním Československa ste mu dali krídla. Všetko bol omyl. Krajina boľševikov a krajiny „východu“ postupne porážali nacizmus a Londýn bol aj tak bombardovaný nemeckými bombardérmi a na Veľkú Britániu padali rakety.
Aj na Slovensku je dosť šíriteľov Vašej agresívnej zahraničnej politiky. Každé obdobie ich vynáša na povrch. Tak to bolo aj do roku 1989 aj po ňom. Hľadajú „chlebodarcov“ na východe a inokedy na západe miesto toho aby používali vlastný rozum.
Pán veľvyslanec,
chcel by som Vás požiadať aby ste odkázali k Vám domov, Vašim politickým predstaviteľom, že väčšina našich občanov nechce vojnu s Ruskom, že nechceme vojnu s nikým. Povedzte, že chceme žiť v miery (to je slovo na ktoré sa úplne zabudlo) a nie zomierať v nezmyselnej vojne. Povedzte Vašim občanom nech si zvolia politikov, ktorí nebudú takí agresívni. Odkážte im, že už nie je rok 1943, 1944. Dnes rakety lietajú ďaleko a aj veľmi presne. Nechceme byť terčom týchto rakiet.
Želám veľa zdravia a úspechov vo Vašej práci.
V Bratislave 09.04.2018 plukovník v zálohe Jozef Cudrák
bývalý riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva
Ministerstva obrany Slovenskej republiky
Na vedomie:
1. Prezident Slovenskej republiky
2. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky
3. Predseda vlády Slovenskej republiky
4. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky
5. Verejnosť a média
Celá debata | RSS tejto debaty